swiatebookow

Zachłanni

Magdalena Żelazowska,

Troje trzydziestolatków. Trzy marzenia. Trzy precyzyjnie opracowane plany, jak je zrealizować. Tytułowi „zachłanni...

Sortuj:
Zarządzaj swoim czasem

Zarządzaj swoim czasem

Zobacz na swiatebookow.pl

26,91 zł

Autor: Pamela Dodd Doug Sundheim

Kategoria: rozwój osobisty

Wydawnictwo: MT Biznes

ISBN: 978-83-7746-823-4

Format: EPUB,MOBI

Tagi:


Niezbędne rady, jakich potrzebujesz, by dobrze się zorganizować i działać!
Korzyści, jakie płyną z dobrego zarządzania czasem, są znaczne. Ludzie, którzy dobrze gospodarują własnym czasem:
• doprowadzają do końca więcej spraw,
• odczuwają mniejszy stres,
• mają lepsze relacje z innymi,
• lepiej postrzegają siebie i swoje życie.

Ty także możesz to wszystko osiągnąć. Zależy to tylko od ciebie. Przeczytaj tę książkę od początku do końca lub skup się na konkretnych zagadnieniach, by uzyskać poprawę. Zmodyfikuj swój obecny system lub zaprojektuj coś zupełnie nowego. Każdy znajdzie tu coś, co pomoże mu odnieść sukces.
Dowiesz się:
• Na co naprawdę poświęcasz swój czas (i rozstaniesz się ze złudzeniami).
• Jak zastosować 5 łatwych metod, by uwolnić się od nadmiaru rzeczy.
• Jak w sposób natychmiastowy zbudować silną samodyscyplinę.
• Dlaczego odkładanie spraw na później nie zawsze jest rzeczą złą.
• Jak poradzić sobie z 10 największymi „złodziejami czasu”.
Jeśli jesteś gotów osiągać w życiu lepsze rezultaty, to bierz książkę do ręki i zaczynajmy.

Pamela Dodd jest psychologiem organizacyjnym, ma doświadczenie
związane z zagadnieniami rozwoju przywództwa uzyskane w jednej z firm z listy Fortune 500. Była także redaktorem American Society for Training and Development, zajmując się organizacjami uczącymi się.

Doug Sundheim jest coachem kadry zarządzającej, z doświadczeniem w rozwoju biznesu w branży reklamowej i konsultingowej. To przedsiębiorca z krwi i kości, założył 100-osobową firmę cateringową, mając 21 lat.

Pamela Dodd

Doug Sundheim

ZARZĄDZAJ SWOIM CZASEM

25 sprawdzonych technik

Przekład: Dorota Strumińska

MT Biznes

PODZIĘKOWANIA

Większa część tej książki powstała „po drodze”, w okresie, gdy prowadziliśmy firmę konsultingową. Dowiedzieliśmy się wtedy z pierwszej ręki, co się sprawdza, a co nie, jeśli chodzi o zarządzanie naszym własnym czasem. Dowiedzieliśmy się także, że nie można wiele osiągnąć bez wsparcia ze strony innych.

Oboje pragniemy podziękować Michele DeFilippo z 1106 Design za to, że towarzyszyła tej książce w trakcie całego procesu wydawniczego. Ta kobieta to prawdziwy skarb, sprawiła, że wydanie książki wydało się rzeczą łatwą.

Chcielibyśmy także podziękować następującym przyjaciołom, członkom rodziny i współpracownikom:

Pam – Wyrazy uznania i wdzięczności dla moich współpracowników z branży marketingu internetowego. Podziękowania otrzymują Jim Edwards i Joe Vitale za zachętę, bym wkroczyła na ścieżkę wiodącą do tej książki, oraz Yanik Silver za czas spędzony na rozmowach telefonicznych ze mną. Specjalne podziękowania otrzymują Ken McCarthy i członkowie System Club: Elsom Eldgridge, Susie i Otto Collins oraz Bettina Mueller. Wyrazy głębokiego uznania i wdzięczności otrzymują Brad Fallon, Andy Jenkins i członkowie StomperNet. To stowarzyszenia rozwojowe w całym tego słowa znaczeniu!

Jestem także wdzięczna za zainteresowanie i zachętę ze strony przyjaciół, do których zaliczam Barry'ego Griedera, Larry'ego Witzlebena, Diane DiCarlo i Melissę Personette. Jestem ogromnie wdzięczna za finansową hojność mojej mamy, Peg Hurlbut.

Przede wszystkim chciałabym jednak podziękować dwóm ważnym mężczyznom w moim życiu. Wielkie dzięki składam mężowi, Tomowi Connellanowi, za jego miłość i znaczącą pomoc przy tym projekcie. Choć sam pisze i publikuje, zostawił mi wolną rękę, bym mogła zrobić rzeczy po swojemu. Jestem także wdzięczna za silne związki biznesowe i osobiste, jakie łączą mnie ze współautorem, który jest także moim synem. Żaden rodzic nie pragnąłby bardziej twórczej i przepełnionej miłością więzi.

Doug – Chcę podziękować kilku osobom, które pomogły ukształtować tę książkę, a są to Mike Van Cleave, Maria Boafo, Nathan Derby, Nancy Donohue, Alex Toia i Armando Meija.

Wiele innych osób także wspierało mnie i zachęcało do pracy. Podziękowania otrzymują więc Bill Markel za to, że pokazał mi, co jest możliwe dzięki upartej determinacji; Debra Sparks, jedna z moich największych fanek. A także Jason Bonadio za to, że dobrze słuchał i dawał rozsądne rady, gdy tego potrzebowałem. Dziękuję także swojemu ojcu, Jimowi Sundheimowi, który nie zawsze ma pewność co do tego, gdzie zmierzam, ale żywi ogromną nadzieję, że tam dotrę.

A na końcu chciałbym podziękować dwóm wyjątkowym kobietom w moim życiu. Mojej dziewczynie, Daryn Morgenstein, za olbrzymią pomoc, gdy rozwijaliśmy ten cały biznes i składaliśmy pomysły w całość. A także swojej mamie za trwające całe życie wsparcie i rozmowy. Bez niej nie byłbym tu, gdzie jestem teraz, i to z tak wielu powodów.

WSTĘP

Wszyscy chcemy być bardziej produktywni. Chcemy także mieć więcej frajdy i bardziej cieszyć się z życia. Cele te nie wykluczają się wzajemnie. Wszystko sprowadza się do czasu oraz tego, jak z niego korzystamy.

Zanim opowiemy pokrótce o tym przewodniku, wyjaśnijmy sobie kilka spraw o podstawowym znaczeniu.

Po pierwsze – fundamentalne prawdy o czasie:

 • Każdy z nas ma dokładnie 24 godziny na dobę. Ani więcej, ani mniej.
 • Czasu nie można mieć na własność, pożyczyć go ani zaoszczędzić.

Czas to dogodne pojęcie wynalezione po to, by oznaczać dni z większą precyzją, niż tylko nazywając poranek, południe i wieczór. W starożytności do jego pomiaru używano gnomonów i zegarów słonecznych, dziś korzystamy z nowocześniejszych urządzeń. Niezależnie jednak od zastosowanego urządzenia, czasem nie można zarządzać. On mija. I tyle.

Mówiąc o zarządzaniu czasem, tak naprawdę mówimy o zarządzaniu wydarzeniami w naszym życiu, łącznie z namacalnymi i nienamacalnymi rzeczami i aspektami związanymi z tymi wydarzeniami. Jednakże ze względu na fakt, że sformułowanie powszechnie się przyjęło, tak jak wszyscy będziemy to nazywać zarządzaniem czasem.

Po drugie – to ty stanowisz punkt centralny postrzegania czasu. Na przekór powszechnym przekonaniom zarządzanie czasem nie zmienia rzeczy „na zewnątrz”. Zmienia ono ciebie i twój stosunek do rzeczy „na zewnątrz”. Wiedzą o tym osoby odnoszące sukcesy i wykorzystują z korzyścią dla siebie. Ty też możesz.

Korzyści, jakie płyną z dobrego zarządzania czasem, są znaczne. Ludzie, którzy dobrze gospodarują własnym czasem:

 • doprowadzają do końca więcej spraw,
 • odczuwają mniejszy stres,
 • mają lepsze relacje z innymi,
 • lepiej postrzegają siebie i swoje życie,
 • mają aż nadto czasu, by robić rzeczy, na które mają ochotę.

Ty także możesz to wszystko osiągnąć. Zależy to tylko od ciebie.

Ten przewodnik odróżnia od innych poradników z dziedziny zarządzania czasem jego zakres i zwięzłość. Porusza pełne spektrum tematów związanych z zarządzaniem czasem w sposób krótki i treściwy.

„Napakowaliśmy” ten przewodnik najlepszymi informacjami dotyczącymi zarządzania czasem. Nasza strategia wyszukiwania tych informacji była prosta. Przeczytaliśmy recenzje dotyczące ponad 40 książek o zarządzaniu czasem zamieszczone na stronie Amazon.com. Następnie kupiliśmy i przeczytaliśmy 20 najlepszych.

Parę słów na temat recenzji na stronie Amazon. Zdajemy sobie sprawę, że przyjaciele i rodziny autorów często piszą wiele pochlebnych komentarzy. Jednak żadna książka, która jest coś warta, nie jest w stanie przetrwać tylko i wyłącznie dzięki kumoterstwu. Na szczęście ci, którym książka się nie podoba, też piszą recenzje. A ponadto wyrobiliśmy sobie własne opinie.

Struktura tego przewodnika wynikła z dostrzeżenia części wspólnych w 20 przeczytanych przez nas książkach. Zarządzaj swoim czasem można podzielić na pięć powiązanych ze sobą obszarów:

 • Część I (Skup się) pokazuje najlepsze sposoby na to, by się dowiedzieć, co jest naprawdę dla ciebie ważne.
 • Część II (Planuj) wyjaśnia, jak najlepiej zarządzać planami, by osiągać wyniki.
 • Część III (Organizuj) opisuje najlepsze metody zarządzania przestrzenią życiową i zawodową.
 • Część IV (Podejmij działanie) omawia sposoby jak najlepszego zarządzania działaniami.
 • Część V (Ucz się) pokazuje, jak najlepiej dążyć do stałej poprawy.

Sposób, w jaki skorzystasz z tego przewodnika, zależy tylko od ciebie. Przeczytaj go od początku do końca lub skup się na konkretnych zagadnieniach. Z uwagi na fakt, że żaden system zarządzania czasem nie jest odpowiedni dla wszystkich bez wyjątku, zawarliśmy wiele opcji. Jeśli jedno rozwiązanie nie zadziała, wypróbuj inne. Zrób coś. Cokolwiek. Jeśli ograniczysz się tylko do lektury, nie będziesz lepiej zarządzał czasem, niż to robisz do tej pory.

Pamiętaj, że zmiana utrwalonych w ciągu całego życia nawyków wymaga czasu, niekiedy trwa to nawet rok lub dwa lata. Okaż cierpliwość swoim wysiłkom, by lepiej zarządzać samym sobą. Twoją ostateczną nagrodą będzie życie, jakie zawsze chciałeś wieść.

CZĘŚĆ I
SKUP SIĘ

ABY LEPIEJ ZARZĄDZAĆ CZASEM, n i e zaczyna się od podjęcia natychmiastowych działań. Najpewniej już to robiłeś. Strzał z biodra może zadziałać na krótką metę, ale nie jest to efektywna strategia długoterminowa.

Ci, którzy dobrze zarządzają czasem i osiągają maksymalną produktywność, skupiają się na tym, co jest dla nich ważne, na tym, czego naprawdę chcą. W tej części omówimy cztery metody, które pomogą ci określić, czego t y naprawdę chcesz:

 • Napisz to.
 • Odkryj, co dla ciebie znaczy czas.
 • Określ swoje wartości.
 • Stwórz wizję.

Aby wyjaśnić, dlaczego te cztery kwestie mają kluczowe znaczenie dla zarządzania czasem, posłużymy się analogią do budowy domu:

– Ujęcie koncepcji w formie pisanej organizuje projekt. Bez utrwalonych na piśmie uzgodnień i planów budowa okazałaby się kata strofą.

– Odkrycie znaczenia czasu nadaje mu wartość pieniężną. Jak możesz zmaksymalizować inwestycje w swój dom?

– Wartości opisują rodzaj domu, który budujesz. Miejski, podmiejski czy na wsi? Tradycyjny, współczesny czy nowatorski? Duży, średni czy mały? Jednokondygnacyjny, dwukondygnacyjny czy wyższy? Trzy sypialnie czy cztery?

– Wizja to projekt domu. Opisuje dokładnie wygląd twojego domu po zakończeniu budowy.

W Części II – Planuj – dowiesz się, jak wyznaczać cele i tworzyć plan działania. Wykorzystując analogię budowy domu można powiedzieć, że twoje cele i plan działania to dokumentacja techniczna. Odpowiadają na następujące pytania: Jakie materiały zastosujesz? Kto wykona prace? W jakiej kolejności będą przebiegać? Do kiedy potrwają?

Skupienie się to podstawa dla wszelkich innych kroków. Jeśli pominiesz ten pierwszy etap, przeoczysz najistotniejszy fundament dobrego zarządzania czasem.

NUMER 1
NAPISZ TO

NIE DA SIĘ MIEĆ wszystkiego „w głowie”. O czymś zawsze się zapomni.

Eksperci od zarządzania czasem i przedstawiciele najwyższej kadry zarządzającej zalecają zapisanie tego, co jest dla ciebie najważniejsze – twoich wartości, wizji, celów, projektów, umówionych spotkań, zadań do zrobienia, osób, z którymi masz się skontaktować itd.

Ujęcie myśli w formie pisemnej (na papierze czy elektronicznie) wyzwala energię twórczą. Nie musisz się już martwić, że o czymś zapomnisz. Odczuwasz całkowitą swobodę, by skupić się na tym, co istotne.

Uwaga: Jeśli twoim podstawowym trybem przetwarzania informacji jest „analiza dźwiękowa”, spróbuj najpierw podyktować swoje myśli. Obecnie technologia zapisu dźwięku i rozpoznawania mowy jest wiarygodna, możesz więc szybko przekształcić zapis audio w cyfrowy tekst.

Najlepsze sposoby przechowywania myśli i pomysłów omawiamy w Metodzie nr 5 – Zastosuj Osobisty System Planowania. Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń z tej części książki zechcesz używać systemu, przeskocz najpierw do tego rozdziału. Jeśli wolisz czytać dalej po kolei, zapisz uwagi i sporządź notatki w jakimś notatniku.

NUMER 2
ODKRYJ, CO DLA CIEBIE ZNACZY CZAS

JEŚLI CHCESZ LEPIEJ ZARZĄDZAĆ CZASEM, musisz wiedzieć, co on dla ciebie znaczy. Od zawsze jesteś w jakiejś relacji z czasem, nawet jeśli sobie tego nie uświadamiasz.

Poniżej znajdziesz dwie metody, które pomogą ci się dowiedzieć, jak używasz czasu i jaką ma on dla ciebie wartość.

PROWADŹ DZIENNIK CZYNNOŚCI

Wielu ekspertów z dziedziny zarządzania czasem żywi przekonanie, że bardzo pomocny przy odkrywaniu sposobów, w jaki wykorzystujemy swój czas, jest dziennik rejestrujący przebieg dnia.

Uwaga: Dziennik rejestrujący wykorzystanie czasu nie jest niezbędny do poprawienia zarządzania czasem, choć może on otworzyć ci oczy na to, na co naprawdę poświęcasz swój czas (a nie na to, na co ci się wydaje). Możesz się nieźle zdziwić!

Jak prowadzić dziennik czynności:

 1. Przez siedem kolejnych dni zapisuj wszystko, co robisz, od chwili gdy się obudzisz, aż do pójścia spać. Zapisuj swoje czynności co 5 minut (Alec Mackenzie, autor The Time Trap, zaleca zapis przy każdym przeniesieniu uwagi). Bądź bardzo konkretny.
 2. Zapisuj wszystko, łącznie z kontaktami towarzyskimi, snami na jawie, snuciem fantazji i zakłóceniami. Wprowadzaj wpisy na bieżąco, a nie wszystkie naraz na koniec dnia.
 3. Pod koniec tygodnia podsumuj to, jak spędziłeś swój czas (np. spotkania – 7 godz., praca nad projektem X – 5 godz., sen – 40 godz.; granie na komputerze – 14 godz.; oglądanie telewizji – 20 godz.; mycie zębów – 42 min itd.).
 4. Przeanalizuj zapisy dziennika, odpowiedz na poniższe pytania: – Ile czasu poświęciłeś na ważne sprawy? Na zadania rutynowe? Na złodziei czasu?

– Kiedy byłeś najbardziej produktywny?

– Kiedy byłeś najmniej produktywny?

– Kiedy i jakiego rodzaju były najgorsze zakłócenia?

– Czy w produktywny sposób wykorzystałeś podróż i czas oczekiwania?

– W jakim stopniu osiągałeś każdego dnia swoje główne cele?

– Co robiłeś, czego nie powinieneś był robić?

Wolf Rinke (Don't Oil the Squeaky Wheel) proponuje zadanie sobie poniższych pytań, aby przeanalizować „wydatkowanie” czasu w środowisku pracy:

– „Co by się stało, gdybym w ogóle nie wykonał tego zadania lub czynności?” Jeśli nic by się nie stało, przestań to robić. Jeśli nie wiesz, co by się stało, poszukaj źródła tej sytuacji, aby po pierwsze dowiedzieć się, dlaczego zaczęto tego wymagać. Jeśli nie możesz dotrzeć do źródła, przestań to robić i obserwuj, co się będzie działo. Zawsze możesz ponownie podjąć wykonywanie tego zadania lub czynności, jeśli okaże się to konieczne.

– „Czy to zajęcie przybliża mnie do osiągnięcia moich trzech najważniejszych priorytetów?” Jeśli nie, przestań to robić (chyba że to pole cenie szefa; w takim przypadku przejdź do następnego pytania).

– „Czy można to na kogoś delegować?” Jeśli tak, deleguj. Jeśli nie, naucz się, jak możesz to robić bardziej efektywnie i wydajnie.

OSZACUJ, ILE WART JEST TWÓJ CZAS

Dan Kennedy (No B.S. Time Management for Enterpreneurs) proponuje następujące, otwierające oczy, ćwiczenie.

Wielu specjalistów z dziedziny zarządzania czasem oblicza wartość czasu danej osoby na podstawie ośmiogodzinnego dnia pracy. Kennedy trafnie zwraca uwagę na fakt, że nikt z nas nie jest produktywny przez osiem godzin w ciągu dnia.

Obliczył, że przeciętnie na każde trzy godziny jesteśmy produktywni przez jedną godzinę. Z uwagi na to wprowadził termin godziny produktywnej (fakturowanej). Zobacz, jak zmienia to równanie zaproponowana przez niego pięcioetapowa formuła:

 1. Określ minimalne docelowe zarobki na następny rok kalendarzowy. (Jeśli takich nie masz, wymyśl je, nawet jeśli nie będą zbyt wiarygodne).
 2. Podziel je przez ilość godzin roboczych w danym roku (np. 220 dni × 8 = 1760 godzin).
 3. Pomnóż uzyskany wynik przez 3 (lub inną liczbę będącą wielokrotnością twojego czasu nieproduktywnego w stosunku do produktywnego).
 4. Uzyskany wynik to wartość godziny twojego czasu.
 5. Podziel go przez 60, aby określić wartość minuty twojego czasu.

Fakt, że twój czas jest wart znacznie więcej, niż sądzisz, powinien mieć duży wpływ na to, jak go wykorzystujesz.

Aby żyć w zgodzie z wartością własnego czasu, Kennedy radzi, co następuje:

 • Wyeksponuj kwotę wartości swojego czasu w widocznym miejscu.
 • Przestawaj z ludźmi, którzy szanują i cenią twój czas. Odrzuć tych, którzy tego nie robią.
 • Deleguj lub eliminuj te zadania, które są poniżej wartości twojego czasu.

Teraz, gdy już wiesz, jak dotychczas wydatkowałeś własny czas i jaką ma on dla ciebie wartość, możesz podjąć starania o większą stosowność jego wykorzystania. Im większa zgodność między tym, gdzie jesteś, a tym, gdzie chciałbyś być, tym większe będziesz odczuwał szczęście i spełnienie. Najlepszym sposobem, by zacząć tę podróż, jest określenie wartości.

Tytuł oryginału: THE 25 BEST TIME MANAGEMENT TOOLS & TECHNIQUES

Przekład: Dorota Strumińska

Redakcja: Elżbieta Głuchowska

Projekt okładki: Radosław Krawczyk

Skład: EDIT Sp. z o.o.

Copyright © 2008 by Pamela Dodd & Doug Sundheim. All rights reserved.

Copyright © 2009 for the Polish edition by MT Biznes Ltd. All rights reserved.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2014

MT Biznes sp. z o.o.

ul. Oksywska 32, 01-694 Warszawa

tel./faks (22) 632 64 20

www.mtbiznes.pl

sekretariat@mtbiznes.pl

ISBN 978-83-7746-823-4 (format e-pub)

ISBN 978-83-7746-996-5 (format mobi)

Opracowanie wersji elektronicznej:

Karolina Kaiser

Spis treści
Podziękowania
Wstęp
Część I. Skup się
1. Napisz to
2. Odkryj, co dla ciebie znaczy czas

3. Określ swoje wartości

4. Stwórz wizję

Część II. Planuj


5. Zastosuj Osobisty System Planowania

6. Wyznacz cele

7. Planuj wstecz

8. Nadaj priorytety

Część III. Organizuj


9. Znajdź miejsce na wszystko

10. Utrzymuj porządek na biurku

Część IV. Podejmij działanie


11. Pokonaj odkładanie spraw na później

12. Naucz się mówić „nie”

13. Bądź punktualny

14. Ogranicz przeciążenie informacjami

15. Ogranicz zakłócenia do minimum

16. Rób jedną rzecz, nie kilka naraz

17. Podejmuj ryzyko

18. Deleguj więcej/lepiej

19. Organizuj lepsze spotkania

20. Komunikuj się strategicznie

Część V. Ucz się


21. Eksperymentuj

22. Analizuj i zastanów się

23. Udzielaj i przyjmuj informacje zwrotne

24. Mierz wyniki

25. Zarządzaj stresem i dobrym samopoczuciem

Aneks A. Najlepsze książki o zarządzaniu czasem – z komentarzem


Aneks B. Inne polecane książki


Aneks C. O autorach